Zegary

PROJEKT WYSTAWY ZEGARÓW WIEŻOWYCH

    Jeśli spojrzeć na wieże wiejskich kościołów na Pogórzu Izerskim, można zauważyć, że prawie na każdej jest tarcza zegarowa, ale na mało której można odczytać właściwą godzinę, bo zegary stoją. Gdy uda się uzyskać pozwolenie księdza i wdrapać na wieżę, ryzykując spadnięcie ze spróchniałych schodów, dochodzi się do pięknych mechanizmów zegarowych, czasami kilkusetletnich, pokrytych grubą warstwą brudu. Gorzej,  jeśli po wejściu na wieżę, zamiast zegara, znajdzie się tylko jego resztki – jakiś wałek z zębatką    czy coś podobnego. Oznacza to, że zabytkiem techniki zainteresowali się złomiarze, bo ktoś kto chciałby zegar, nie zostawiłby jego części. Takie smutne resztki można znaleźć w kościele w Barcinku czy Olesznej. W Popielówku wprawdzie jest zegar, ale bez wahadła, które dla zabawy, dzieci zrzuciły z wieży.

IMG_2651  IMG_2949

   Nawet wyremontowane mechanizmy, a takich jest niewiele, rzadko są nakręcane, bo nie ma kto tego robić. Kościelny zwykle nie ma w swoich obowiązkach wspinania się po stromych schodach. Do tego brak jest specjalistów od takich mechanizmów, a ich usługi są drogie. Dlatego np. w lubomierskim kościele jest zegar elektryczny, a piękny mechanizm stoi na wieży w charakterze zegarowego emeryta.

IMG_2676  IMG_3148

   Stowarzyszenia Przyjaciół Lubomierza ma w planach uratowanie tych starych zegarów i urządzenie ich wystawy. Jak to widzimy? Przede wszystkim musimy mieć bezpieczne pomieszczenie na tą wystawę. Zamykane, a jednocześnie łatwo dostępne dla zwiedzających. Gdy takie pomieszczenie przygotujemy, musimy postarać się o eksponaty. Do tego potrzebna jest nam zgoda Kurii Legnickiej, Rad Parafialnych i często konserwatora zabytków.

   Chcielibyśmy, na początek dostać trzy lub cztery mechanizmy, wyczyścić je, zakonserwować, a następnie udostępnić do oglądania. Mamy nadzieję, że prezentując odrestaurowane mechanizmy, uda się nam przekonać osoby mające wpływ na realizację naszego pomysłu, zaczną nam ufać i wspierać naszą inicjatywę. Zegary będą w naszym posiadaniu do czasu, aż kościół będzie miał wyremontowaną wieżę i znajdzie się chętny      do przejęcia opieki nad zegarem.

IMG_2963  IMG_3222

 Na taką wystawę można przyprowadzać młodzież szkolną, w ramach lekcji fizyki, by mogli zobaczyć, jak w praktyce, wygląda współdziałanie maszyn prostych, przekładni czy wahadła.

   Naszym zdaniem wystawa wzbogaciłaby ofertę turystyczną Lubomierza, a dodatkowo pozwoliłaby uratować cenne zabytki sztuki techniki.

 

Comments are closed.